Minnesota Christmas Tournament finals match video – 106/113

First and Third-place matches from the 26th Annual Minnesota Christmas Tournament Sponsored by Jennie-O Turkey Store. Tournament took place December 14-15, 2012 at the University Center in Rochester, MN.

Former Gopher wrestlers Mack Reiter and Gordon Bierschenk provide audio commentary for the 1st place matches. Produced by USA Wrestling.

106 LBS – 1st – Kael Knowlen (Bismark) vs. Gabe Shea (Kasson-Mantorville):

106 LBS – 3rd – Aaron Dick (St. Michael-Albertville) vs. Tanner Cole (Owatonna):

113 LBS – 1st – Gannon Volk (Apple Valley) vs. Garrett Wangsness (Albert Lea):

113 LBS – 3rd – Hunter Marko (Amery) vs. Mitchell McKee (St. Michael-Albertville):

View other matches:

106 LBS – 1st – Kael Knowlen (Bismark) vs. Gabe Shea (Kasson-Mantorville)
106 LBS – 3rd – Aaron Dick (St. Michael-Albertville) vs. Tanner Cole (Owatonna)
113 LBS – 1st – Gannon Volk (Apple Valley) vs. Garrett Wangsness (Albert Lea)
113 LBS – 3rd – Hunter Marko (Amery) vs. Mitchell McKee (St. Michael-Albertville)


120 LBS – 1st – Tommy Thorn (St. Michael-Albertville) vs. Tanner Johnshoy (Prior Lake)
Click Here: Fjallraven Kanken Art Spring Landscape Backpacks 120 LBS – 3rd – Maolu Woiwor (Apple Valley) vs. Trevor Westerlund (Albert Lea)
126 LBS – 1st – Jordan Shearer (West Fargo) vs. Nate Thomas (Kasson-Mantorville)
126 LBS – 3rd – Griffin Parriott (New Prague) vs. Zach Siegle (Scott West)


132 LBS – 1st – Kyle Gliva (Simley) vs. Brady Berge (Kasson-Mantorville)
132 LBS – 3rd – Mark Voss (St. Michael-Albertville) vs. Luke Rowh (Hastings)
138 LBS – 1st – Coltan Laganiere (Kasson-Mantorville) vs. Cole Sladek (St. Michael-Albertville)
138 LBS – 3rd – Brett Stolarzyk (Stewartville) vs. Weston Droegemueller (Wayzata)


145 LBS – 1st – Jake Short (Simley) vs. Travis Holt (Cambridge-Isanti)
145 LBS – 3rd – Trenton Cornell (Lancaster) vs. Weston Dobler (West Fargo)
152 LBS – 1st – Mark Hall II (Apple Valley) vs. Andrew Fogarty (Scott West)
152 LBS – 3rd – Mack Short (Simley) vs. Luke Norland (Jackson)


160 LBS – 1st – Ryan Blees (Bismark) vs. Dayton Racer (Apple Valley)
160 LBS – 3rd – Austin Boniface (Forest Lake) vs. Ethan Soderstrom (Lancaster)
170 LBS – 1st – Nick Wanzek (Simley) vs. Daniel Woiwor (Apple Valley)
170 LBS – 3rd – Darick Vancura (Jackson) vs. Jordan Joseph (St. Michael-Albertville)


182 LBS – 1st – Preston Lehmann (West Fargo) vs. Porter Secrist (Wabasha-Kellogg)
182 LBS – 3rd – Tristan Westerlund (Albert Lea) vs. Will Balow (Lake City)
195 LBS – 1st – Broc Berge (Kasson-Mantorville) vs. Lance Benick (Totino-Grace)
195 LBS – 3rd – Alex Hart (Prior Lake) vs. Ricky Briggs (St. Michael-Albertville)


220 LBS – 1st – Paul Cheney (Apple Valley) vs. Michael Kessler (St. Michael-Albertville)
220 LBS – 3rd – Justice Davis (Centennial) vs. Nathan Preston (New Prague)
285 LBS – 1st – Sam Stoll (Kasson-Mantorville) vs. Michael Burckhardt (Coon Rapids)
285 LBS – 3rd – Spencer Sorenson (Owatonna) vs. Andrew Gustafson (Centennial)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *